Aktualitātes

Aviokompānijām brīva izvēle maršrutu plānošanā Ziemeļeiropas gaisa telpā

2013. gada 13. junijs,

Ziemeļeiropas Brīvo maršrutu gaisa telpas (NEFRA) informācija

 

Aeronavigācijas pakalpojumu sniedzēji (ANSP) no sešām Ziemeļeiropas valstīm ir pieņēmuši lēmumu kopīgiem spēkiem ieviest Brīvo maršrutu gaisa telpu visā Dānijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas, Igaunijas un Latvijas gaisa telpā.

 

Gaisa telpa sastāv no funkcionālajiem gaisa telpas blokiem – DK-SE FAB (Dānija un Zviedrija) un NEFAB (Norvēģija, Somija, Igaunija un Latvija).

 

Brīvo maršrutu gaisa telpā aviolīnijas varēs plānot īsākos un optimālākos lidojumu maršrutus, tādejādi samazinot degvielas patēriņu, kā arī lidojuma laiku. Zemāks degvielas patēriņš būtiski samazinās CO2 izmešu un citu videi kaitīgo gāzu un daļiņu emisiju daudzumu.

 

Brīvo maršrutu gaisa telpa galvenokārt būs atvērta lidojumiem virs 28500 pēdām, bet katrs ANSP individuāli varēs lemt par šī pakalpojuma pieejamību lidojumiem arī zem šī līmeņa.

 

Šajā programmā iesaistījušies ANSP ir Avinor (Norvēģija), Estonian ANS (Igaunija), Finavia (Somija), LFV (Zviedrija), LGS (Latvija) un Naviair (Dānija).

 

„Mūsu kopīgā iniciatīva pacels Gaisa satiksmes vadību Ziemeļeiropā jaunā līmenī un tas būs nozīmīgs solis pretī gaisa satiksmes vadības harmonizācijai Eiropā, ieviešot Eiropas Vienotās Gaisa telpas programmā paustos nolūkus”, saka Tanels Rautits, Igaunijas ANS valdes priekšsēdētājs un vadības padomes loceklis.

 

Ir uzsākti tehniskie un nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanas darbi un partneri ir vienojušies, ka Brīvo maršrutu gaisa telpas ieviešana tiks pilnībā pabeigta 2015.gada 12.novembrī.